Schmitt Pál: "a Sándor palota ajtaja tárva-nyitva lesz a kínaiak előtt"
Schmitt Pál először a megye és a megyei jogú város közgyűlésének együttes ülésén vett részt Szolnokon.
Schmitt Pál először a megye és a megyei jogú város közgyűlésének együttes ülésén vett részt Szolnokon.
„Az SZT-tisztek személye – elnevezésüknek megfelelően – titkos volt, így a velük való együttműködésről beszélni értelmetlen dolog” – áll abban a közleményben, amit a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) adott ki Schmitt Pál 1966–1981 közötti szállodavezetői munkájával kapcsolatban. Holott – írja a HVG – az egykori állambiztonságról szóló történeti munkák szerint ez nem így volt: az egyes SZT-tisztekről a Belügyminisztérium mindig tájékoztatta az adott cég vagy intézmény vezetőit.
Bár a Schmitt Pál múltjáról szóló vita nem az államfő egykori autóbalesetéről pattant ki, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) szerdán feltette honlapjára azt az 1964-es bírósági ítéletet, mely tartalmazza a felfüggesztett szabadságvesztéssel végződött közlekedési baleset körülményeit.
Gyurcsány Ferenc szerint nem az államfő múltjáról szóló vita lenne méltatlan, hanem Orbán Viktor vált erre vonatkozó válaszával méltatlanná az állampolgárok jelentős részének képviseletére - a volt kormányfő Facebook-bejegyzésben reagált a miniszterelnök előző napi kijelentésére.
"Úgy gondolom, nagyon jó, egymás szavát könnyen értő partnerek voltunk" - mesélte lengyelországi látogatásáról az államfő.
A szocialista indítvány egyik előterjesztője, Molnár Csaba hétfőn úgy fogalmazott: a "lex Schmittre" azért van szükség, mert az államfő múltját "tisztázatlan ügyek, zavaros történetek" lengik be.
A politika részéről nem kaptunk visszajelzéseket a hétfői adással kapcsolatban, se elmarasztalót, se dicsérőt - nyilatkozta Rényi Ádám, a 40 milliós játszma című műsor főszerkesztője.
Az Origo.hu szerint a Tv2 műsorában, a 40 milliós játszmában az "állomás" és "államfő" szavakat is helytelenül író köztársasági elnökre utaló kérdést tettek fel.
A hivatal szerint a vádaskodás kárt okoz Magyarországnak, ennek megelőzése érdekében a KEH feltétlenül szükségesnek tartja néhány korábbról ismert tény megismétlését.
Molnár Csaba és Gyurcsány Ferenc közösen benyújtott törvényjavaslata alapján minden közjogi méltóságnak nyilatkoznia kellene arról, hogy bármilyen módon együttműködött-e az állampárt állambiztonsági szolgálataival, illetve, hogy korábban elítélték-e bűncselekmény elkövetése miatt.
A palesztin állam önállósági törekvéséről, a békés megoldás lehetőségeiről, valamint az arab világban kialakult helyzetről tárgyalt egymással Schmitt Pál köztársasági elnök és Mahmúd Abbász, a Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke.
Az MSZP szerint a sajtóban megszellőztetett botrányos ügyei miatt távoznia kell a magyar közéletből Lázár János fideszes frakcióvezetőnek, Orbán Viktor kormányfőnek és Schmitt Pál köztársasági elnöknek is.
Schmitt Pál úgy véli, mivel alkotmányossági problémákat nem vetett fel a médiatörvény, neki nem is volt más választása, mint aláírni. Kérdés, hogy a politikai vétó jogával miért nem élt.
A volt miniszterelnök szerint Schmitt Pál a Magyar Köztársaság elnöke, így a vele kapcsolatos hírek nem számítanak magánügynek, "ez az ország egészét érintő erkölcsi és politikai kérdés".
A legmagasabb szintű fogadtatást emelte ki kétnapos berlini látogatását összegezve Schmitt Pál. A köztársasági elnök a magyar sajtó képviselői előtt tartott csütörtöki tájékoztatójában utalt arra, hogy vendéglátója, Christian Wulff német államfő mellett találkozott Angela Merkel kancellárral és Norbert Lammerttel, a Bundestag elnökével is. Schmitt Pál kiemelte azt is, hogy látogatása során a Daimler cég kezdeményezésére vezető német üzletemberekkel is eszmecserét folytatott.
A kétnapos munkalátogatáson a német fővárosban tartózkodó magyar államfő elmondta: a kecskeméti Mercedes-beruházást elhatározó Daimler cég által kezdeményezett eszmecserén a bizalom további erősítése mellett meg akarja köszönni a német cégeknek, hogy csaknem 800 millió eurót ruháznak be Magyarországon és bővítették gazdasági jelenlétüket.
Schmitt Pál életrajzában nem szerepel az a több mint egy évre tehető, 1980-81-es időszak, amikor már megvált az Astoriától, de még nem ült át a Népstadion és Intézményei főigazgatói székébe. Fenyvesy Csaba, a háromszoros olimpiai bajnok csapattárs ekkoriban, Schmitt révén, ismerkedett meg Csima Ferenccel, a Fórum Szálló Szervező Iroda műszaki igazgatójával. Csima ellen „Angyal” fedőnéven akkor már egy éve nyomozás folyt. Az 1982-es perben „vesztegetés és devizabűncselekmény elkövetése” miatt Csimát 5 és fél éves szabadságvesztésre ítélték, Fenyvesy felfüggesztettet kapott, Schmitt kihallgatásának nincs nyoma.
A köztársasági elnök nem kívánt reagálni a Stop.hu kérdéseire, hogy ismerte-e azt a két szigorúan titkos tisztet, akik vele egy időben dolgoztak az Astoria Szállóban.
Schmitt Pál köztársasági elnökkel készült terjedelmes interjút közöl szerdán a Die Welt című német napilap; az újság többek között a médiatörvényről, a készülő új alkotmányról és a magyar kormány gazdaságpolitikájáról kérdezte az államfőt.
Március 15-e volt régen is az az ünnep, ami a magyar emberek szívét megérintette - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök kedden, a Duna Televízió Reggel a Dunán című ünnepi műsorában.